S
ıkça Sorulan Sorular


 

Neden Yaban Mersini Tüketmeliyim?

 

Yaban Mersini (Vaccinium spp.), son dönemde adını sıklıkla duyduğumuz içeriğindeki antosiyanin maddesi ile başta doğal antioksidan olan, besin içeriği açısından oldukça zengin, vitamin zengini olduğu için de sayısız yararları olan odunsu ağaç familyasından bir bitki türüdür. 

 

Dünyanın birçok yerinde üretilebilen Yaban Mersini’ nin aslında doğal yetişme ortamı sürekli yağmurla direne olmuş asidik düzeyi yüksek orman topraklarıdır. Yaban Mersini ülkemizde maviyemiş, likapa, yaban mersini, ligarba, ayı üzümü, morsivit, çalı çileği, Trabzon çayı gibi isimlerle, yurt dışında ise blueberry olarak tanınmaktadır. Kültüre alınarak ilk 1906 yılında ABD’de ticari nitelikli üretimine başlanan Yaban Mersinin gelin dilerseniz saymakla bitmeyen sağlık faydalarından bahsedelim. 

 


Yaban Mersini,
 

 • Vücut formunuzu korumaya yardımcı olur. Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır.
   
 • Kanserin oluşum aşamasında serbest radikallerle savaşır, kanserli hücre oluşumunu yavaşlatır veya durdurur, metastaza karşı oldukça etkilidir.
   
 • Yılların getirdiği tüm yıpranmalarla etkin savaşır.
   
 • Beynin yıpranmasını yavaşlatır, idrak etme kapasitesini arttırır, öğrenmeyi kolaylaştırır. Çalışmalara göre düzenli yabanmersini tüketen çocukların öğrenme kapasitesi yükselmektedir.
   
 • Beyin sağlığını korur. A, B, C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerinden zengin olduğu için beyin hücrelerini ve sinirlerini koruyucu özelliğe sahiptir.
   
 • Demans hastalıklarında unutma ve bunamaya karşı son derece etkilidir.
   
 • Tansiyonu düzenlerKan şekerini düzenler.
   
 • Kemik yapısının güçlü kalmasını sağlar.
   
 • Retina stresini azaltır, gözleri güçlendirir.
   
 • Kardiovasküler hastalıklara yakalanma ve kalp krizi geçirme riskini azaltır. Lif oranının yüksek ve antioksidanlardan zengin olması nedeniyle özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir.
   
 • Sindirim sistemini düzenler.
   
 • Sakinleştirici özelliğiyle doğal antidepresandır
   
 • Enerji metabolizmasını düzenler.
   
 • İdrar yollarını temizler. Çoğu idrar yolu enfeksiyonuna E.Coli olarak bilinen bir bakteri neden olur, idrar yoluna yapıştığından idrarla da atılamamaktadır. Yabanmersini ise doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunu bu bakteriden temizleyebilmektedir.
   
 • Yabanmersini yüksek oranda antosiyanin içermesinden dolayı görme kaybını önleyici özelliğe sahiptir. Makula dejenerasyonu, katarak, miyop, göz kuruluğu hatta enfeksiyonlara karşı koruyabilmektedir.
   
 • Vücutta biyoaktif madde olarak kullanılan polifenoller, aktokyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir.
   
 • Sakinleştirici özelliği vardır.
   
 • İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır potasyum içeriği son derece yüksektir.
   
 • Kabızlık, bulantı, mide kramplarını ve ülseri önler.
   
 • Varis ve basuru (hemoroit) iyileştirir.
   
 • Ağız içi yaralarını iyileştirir.

 

 
 

 • Hasat sezonunuzda olsanız bile verdiğim siparişlerim elime ulaşması neden gecikiyor ?

 


Sizlere dalından taze toplanarak direkt olarak meyvelerimizi ulaştırabilmek adına yine sizlerden gelen siparişleri geliş sırasına göre ve kesinlikle zaman kaybetmeden ve hijyenik, en sağlıklı paketleme koşullarında hazırlamaya çalışıyoruz.

 

Sipariş yoğunluğu ve üretiminizin hasat rekolte yeterliliği sezon içerisinde günler arası hatta haftalar içinde bile farklılık arz etmektedir. Bu koşulları en doğru, en sağlıklı ve ne hızlı yönetebilmek için hoş görünüze sığındığımızı özellikle belirtmek isteriz. Çünkü yegane amacımız öncelikle ticari ahlaklı davranmak ve iyi Tarım Uygulama koşullarında özenle yetiştirdiğimiz meyvelerimizi sizlere sağlıklı ve en hızlı şekilde ulaştırmaya çalışmaktır.

 

 

 • Taze Yaban Mersini Nasıl Saklanır?

 

Taze yaban mersini, hasat sonrası yüksek dayanıklı bir meyve türü maalesef değildir. Bu sebeple bekletilmeden tüketilmesi en tercih edilendir. Fakat hızlı şekilde tüketilemeyeceği veya sonrası dondurulmuş olarak kullanabileceği durumlar için gerekli saklama koşullarını sağlamak gerekir. Bunun için, 2 yöntemle saklamak en uygun olandır.

 
 

Buzdolabında Saklama

 

Taze ve tercihen nemli olmayan (kuru) yabanmersinleri, diğer meyvelerde de olduğu gibi havayla minimum teması olacak şekilde dilerseniz sizlere gönderdiğimiz şeffaf şale kaplarında, dilerseniz de temiz ve saklama koşullarına uygun bir plastik poşet içerisinde, direkt güneş ışığı almayan buzdolabı gibi serin alanlarda saklanabilir. 

 

Atmosfer gazı tekniği ile üretilmiş, paketlenmiş ürünler maksimum birkaç hafta kadar, poşet açıldıktan sonra, yani hava ile teması sağlandıktan sonra ise buzdolabında birkaç gün süreyle saklanabilir. 
 


Dondurucuda Saklama

 

Derin dondurucuda şoklanarak saklanan yabanmersinin ömrü oldukça uzundur. 

 

Taze yabanmersinlerini bol suda yıkayıp, süzün.  Varsa eğer mutlaka içerisindeki çürümüş, ezilmiş meyveleri ayırın. Uygun büyüklükteki bir buzdolabı poşetinin içerisine tek kullanımlık porsiyonlar halinde, tek sıra olarak yerleştirin. Eğer imkan mevcut ise vakum makinelerinde vakumlanarak, imkanınız yoksa eğer saklama koşullarına uygun bir plastik poşet içerisinde poşetin havasını elinizle bastırıp çıkarttıktan sonra ağzını sıkıca kapatın. Sonrası buzdolabınızın derin dondurucu bölümüne yerleştirin. 

 

 • Yaban Mersini Besin Değerleri Nelerdir ?

 

Bir su bardağı taze yaban mersini 84 kaloriye sahiptir. 0 gram kolesterol, 1.1 gram protein, 0.49 gram yağ, 21 gram karbonhidrat ve 3.6 gram (günlük ihtiyacın % 14’ü) diyet lifi içerir.  Günlük C vitamini ihtiyacının %24’ü, B6 vitaminin %5’i ve K vitamini ihtiyacının %36’sı yabanmersininden karşılanabilir. Vitaminlere ek olarak; antosiyaninler, selenyum, demirkalsiyumpotasyummagnezyumfosforsodyummanganezçinkobakır gibi mineralleri içerir. 

 

 •  Yaban Mersini Neden bu kadar pahalı bir meyve ?

 

Günümüz şartlarında ve mevcut piyasa değeri açısından emsallerine kıyasla Yaban Mersinin pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat meyvenin raf ömrünün kısa olması, toprak ve su ihtiyacının oldukça hassas koşuların sağlanması gerekliliği üretimini maliyet ve emek açısından zorlaştırmakta ve bu doğasından kaynaklı etmenler ürünün fiyatını yukarı çekmektedir. 

 

Yaban Mersini, ülkemizdeki alışıla gelmiş sulanabilir tarla arazilerin yüksek PH’lı (6.0 ph - 7.5 ph) olanlarının aksine PH düzeyi daha düşük olan (4.5 ph - 5.5 ph) asidik topraklarda verimli yetişmektedir.  Yaban Mersini ancak asitli içerikte ihtiyaç duyduğu elementleri kökleri vasıtasıyla alabilmektedir. PH 4.5 ph - 5.5 ph arası ideal kabul edilebilecek ortamlardır. Bu vesile ile topraksız dediğimiz özel torf karışım içerikleri ile hazırlanmış yine ona özel saksı veya üretim çantalarında (growing bag lerde) yetiştirilmesi ile hem ağaç hem de taze meyve verimliliği sağlanabilir. 


 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR